Jak zacząć post dr Dąbrowskiej? To pytanie pojawia się często w prywatnych wiadomościach i mailach od Was. Odpisuję każdemu, ale stwierdziłam że dobrym pomysłem będzie stworzenie osobnego wpisu z kompletem informacji jak zacząć.
O diecie dr Dąbrowskiej napisałam na blogu sporo tekstów. Jednak jak zauważyliście, brakuje przewodnika jak zacząć i co zrobić, jeśli słyszymy o poście po raz pierwszy i przytłacza nas chaos informacyjny.
Poniżej znajdziecie kompletny przewodnik jak zacząć post dr Dąbrowskiej krok po kroku! Mam nadzieję że skorzysta z niego jak najwięcej z Was ☺️
JAK ZACZĄĆ POST DR DĄBROWSKIEJ – krok po kroku:
1. Czytanie książki dr Dąbrowskiej
Na początek każdemu polecam przeczytać choćby jedną książkę Ewy Dąbrowskiej. Nic nie zastąpi słów osoby, która jest autorką diety warzywno-owocowej. Rozpoczęcie postu bez sięgnięcia po książkę dr Dąbrowskiej nie jest najlepszym pomysłem. Chodzi o nasze zdrowie – więc najlepiej czerpać informacje o diecie z najpewniejszego źródła.
Którą książkę polecam? Najbardziej aktualną. Dr Ewa Dąbrowska wciąż prowadzi badania nad wpływem spożywania poszczególnych warzyw i owoców na końcowe efekty diety, dlatego lista dozwolonych produktów ulega niewielkim modyfikacjom. Warto zdawać sobie z nich sprawę.
Obecnie polecam książkę „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy” – podstawowe postne przepisy Beaty Dąbrowskiej też się przydadzą, ale najważniejszy jest obszerny wstęp, w którym dr Ewa Dąbrowska fachowo tłumaczy wszystkie zasady, przeciwwskazania i mechanizm wpływu diety na nasz organizm.
Konkretne zasady postu i aktualną listę dozwolonych produktów najlepiej czerpać z najnowszej książki – dzięki temu unikniemy jakichkolwiek błędów.
2. Zakupy i sprzątanie kuchni
Skoro wiemy, że chcemy rozpocząć dietę, dobrze jest się do niej przygotować. Tu może okazać się przydatny mój wpis o produktach, które warto mieć w kuchni podczas postu: Dieta dr Dąbrowskiej JAK ZACZĄĆ? 10 niezbędników!
Warto też oczyścić blaty kuchni z niedozwolonych przypraw, wyjąć z torebki gumę do żucia i przekąski. Nie będą nam teraz potrzebne – a jeśli pozostaną na swoich miejscach, możemy któregoś dnia sięgnąć po nie bez zastanowienia.
3. Gotowe jadłospisy?
Jeśli znamy wszystkie książkowe zasady postu i mamy spis dozwolonych na poście produktów, nie widzę większego sensu jedzenia według jadłospisów rozpisanych przez inną osobę.
Każdy z nas lubi inne warzywa i owoce – zawsze warto jeść intuicyjnie to, na co mamy największą ochotę. Wtedy post będzie łatwiejszy i przyjemniejszy.
4. Planowanie przepisów na początek
Początek pierwszego postu może być najbardziej wymagający. Większość z nas przechodzi wtedy nieprzyjemne kryzysy ozdrowieńcze, które są oznaką oczyszczania organizmu.
Jeszcze przed rozpoczęciem postu warto zebrać najsmaczniej wyglądające przepisy i wypróbować je w pierwszych dniach. Tu znajdziecie moje ulubione: PRZEPISY NA POST DR DĄBROWSKIEJ. Najbardziej polecam przepis na Makaron koreański – wiele osób pisze mi, że to danie ratuje ich w chwilach słabości! Mnie też. ☺️
Warto zorientować się, jakie smaczne przekąski możemy zjeść na poście: Dieta dr Dąbrowskiej PRZEKĄSKI: 8 pomysłów (+przepis). W lato sprawdzą się też postne Lody orzeźwiające.
5. Strach przed kryzysami
Wiele osób odwleka rozpoczęcie postu, bojąc się bólu głowy i kryzysów ozdrowieńczych. Warto przezwyciężyć ten strach – w razie naprawdę silnego bólu głowy, zawsze możemy przerwać post.
Polecam też mój tekst o naturalnych sposobach na ból głowy, dozwolonych na poście: Dieta dr Dąbrowskiej BÓL GŁOWY PRZY DETOKSIE.
6. Co z wychodzeniem?
Nie warto martwić się zbytnio wychodzeniem jeszcze przed rozpoczęciem diety. Można wyjść z postu na kilka różnych sposobów, a włączanie nowych produktów do codziennej diety będzie przyjemnością.
Pod koniec postu warto poczytać sobie o różnych sposobach wychodzenia z diety warzywno-owocowej. Ja wychodzę z postu dołączając stopniowo kolejne lekkostrawne wegańskie produkty. W internecie można znaleźć przeróżne tabelki dołączania kolejnych produktów, pojawiła się też książka „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej i co dalej” przedstawiająca zupełnie inną koncepcję wychodzenia. Możliwości jest wiele.
Powodzenia na pierwszym poście! W razie pytań chętnie odpowiem w komentarzach ❤️