Dieta dr Dąbrowskiej JAK ZACZĄĆ – jak się przygotować i jak wytrwać, aby osiągnąć efekty?
Specjalnie dla Was opracowałam listę niezbędników, których potrzebuję zawsze wtedy, gdy rozpoczynam post dr Dąbrowskiej!
Dieta dr Dąbrowskiej JAK ZACZĄĆ? 10 niezbędników:
1. Moja ulubiona obieraczka julienne – do makaronu z warzyw
Obieraczka OXO Julienne Good Grips to dla mnie absolutny niezbędnik na czas postu! Pisałam o niej już kiedyś na blogu, ale uważam że tak dobra i stosunkowo tania rzecz zasługuje na przypomnienie. Dzięki niej jesteśmy w stanie tworzyć warzywne – marchewkowe lub cukiniowe spaghetti.
Próbowałam już różnych obieraczek julienne, ale ta sprawdziła się u mnie najlepiej – nie tępi się i nie wyślizguje z ręki. Mogę Wam z całego serca ją polecić!
Link: obieraczka OXO Julienne Good Grips.
2. Zapas naturalnych przypraw dozwolonych na poście
Nawet najsmaczniejsze ulubione warzywa wymagają porządnego wsparcia w postaci przypraw. Zwłaszcza podczas postu leczniczego – wracają wtedy do nas smaki dzieciństwa (rosół, naleśniki z nutellą) i nagle okazuje się, że nic dozwolonego nam nie smakuje.
Nie chcemy się przecież zniechęcić, dlatego polecam zaopatrzyć się w spory zapas przypraw – ja kupuję je w internecie (linki poniżej). Oto moi postni ulubieńcy:
- CYNAMON CEJLOŃSKI – uwielbiam jego smak połączony z jabłkiem – podczas postu codzienne jedzenie jabłka z cynamonem jest dla mnie prawdziwym rytuałem
- SÓL HIMALAJSKA – najbardziej wartościowa ze wszystkich rodzajów soli, ale oczywiście nie wolno przesadzać z jej ilością
- PIEPRZ – oczywiście najlepiej smakują mielone w młynku ziarna pieprzu
- OSTRA PAPRYKA
- OREGANO
- TYMIANEK
- KURKUMA – cudowna przeciwzapalna przyprawa, ma szereg właściwości leczniczych
3. Dużo świeżego czosnku
Nie każdy lubi czosnek – ja uwielbiam, a na poście dodaję go prawie do wszystkiego – oprócz jabłek ☺️ Jeśli lubicie, warto używać go na poście. Oprócz właściwości zdrowotnych sprawia, że warzywne potrawy mają zdecydowanie więcej smaku.
4. Suszone pomidory
Podczas postu należy ograniczać suszone produkty (jabłka, marchewki czy pomidory), ale w niewielkich ilościach są jak najbardziej dozwolone. Warto pamiętać, jaka moc smaku kryje się w suszonych pomidorach – dodane na przykład do świeżej sałatki lub makaronu z warzyw potrafią urozmaicić nawet najnudniejsze połączenia smakowe!
Oczywiście pamiętajmy, żeby podczas postu kupować pomidory suszone bez oliwy – na przykład takie. Ja płuczę je dodatkowo w wodzie, aby pozbyć się nadmiaru soli.
5. Koncentrat pomidorowy i passata pomidorowa – tylko z dozwolonych składników
Koncentrat i passata to jedyne przetworzone produkty, z jakich korzystam podczas postu. Trzeba pamiętać, aby nie zawierały niedozwolonych składników. Mogę polecić koncentrat pomidorowy Pudliszki (oczywiście dodawany z umiarem) oraz passatę pomidorową Podravka (ma świetny smak i odpowiedni skład).
6. Torebki i pudełka na wynos
Bardzo lubię szklane pudełka, w które możemy spakować jedzenie na wynos. Na poście są one szczególnie przydatne – musimy liczyć się z tym, że podczas postu będziemy jeść na mieście tylko to, co sami zrobimy i weźmiemy z domu. Bardzo fajne pudełka znajdziemy w Ikei, a w internecie dostępne są bardzo podobne.
7. Dokładna lista dozwolonych produktów + awaryjne przepisy
Listę dozwolonych na poście produktów warto powiesić na lodówce, aby mieć do niej dostęp w razie jakichkolwiek wątpliwości.
Dodatkowo, zwłaszcza na początek, mogą się przydać inspiracje postnych przepisów. Polecam książkę „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy” – to wspaniały przewodnik po postnych daniach.
A jeśli jesteście ciekawi, jakie proste i smaczne postne dania wymyślam sama, zajrzyjcie tutaj: 20 przepisów na post dr Dąbrowskiej – szybkie i smaczne. To jeden z najczęściej czytanych przez Was postów na blogu!
8. Butelka na wodę
Regularne nawadnianie organizmu jest na poście szczególnie ważne. Chcemy oczyścić swoje ciało, a woda jest nam do tego niezbędna. Preferuję butelki szklane (są bardziej naturalne), na przykład taką.
9. Zioła do picia
Podczas postu leczniczego potrafi się nam znudzić nawet woda. Moim ulubionym urozmaiceniem jest czystek z goździkami cytryną, ale warto samodzielnie wypróbować różne zioła i wybrać te, które smakują nam najbardziej.
Więcej o czystku pisałam tutaj: Czystek na trądzik: moje obserwacje. Który wybrać?
10. Zapas dozwolonych na diecie dr Dąbrowskiej warzyw i owoców
Warto zrobić dość duże zakupy, ponieważ zanim włączy nam się odżywianie wewnętrzne będziemy przez jakiś czas odczuwać spory głód – a przecież nie chcemy się zniechęcić ☺️
A może macie swoje inne postne niezbędniki? Planujecie przeprowadzić wkrótce post? ❤
Zajrzyj też tutaj:
Dieta dr Dąbrowskiej PRZEPISY – 20 najsmaczniejszych!
Dieta dr Dąbrowskiej OPINIE I EFEKTY po 42 dniach
Dieta dr Dąbrowskiej ZASADY. Dla kogo jest post?
Dieta dr Dąbrowskiej JAK WYTRWAĆ i na co uważać?
A może chcesz wiedzieć więcej?
– dr Ewa Dąbrowska, Przywracać zdrowie żywieniem
– dr Ewa Dąbrowska, Ciało i ducha ratować żywieniem
– dr Ewa Dąbrowska, Dieta warzywno-owocowa a harmonia ciała
– strona internetowa dr Dąbrowskiej: www.ewadabrowska.pl
Pingback: Kwietniowe inspiracje cz. 2 - wiosna, catering i filmy - Moja inspiratornia()